Co je to varikokéla?

Varikokéla je rozšíření žil varlete, které může způsobovat bolesti, neplodnost či pokles hladiny mužských hormonů.

Varikokéla

Vznik varikokély

Varikokéla „křečové žíly varlete“ se projevuje rozšířením žil v šourku, které odvádějí krev z varlat směrem k srdci. Nejčastější příčinou je vrozené snížení kvality žilní stěny (výskyt křečových žil nebo hemoroidů v rodině).

Varlata se zakládají ve výši ledvin a následně sestupují do šourku, všechny cévy si táhnou s sebou. Tedy žíly varlete jsou hodně dlouhé a vedou přímo vzhůru. Základním mechanismem rozšíření žil je působení gravitace a zvýšeného nitrobřišního tlaku.

Varikokéla se častěji projevuje vlevo

Odtok žilní krve z varlat není na obou stranách stejný. Vlevo jsou žíly varlete typicky delší a napojují se do žíly odvádějící krev z ledviny, kde je vyšší tlak. Tyto faktory způsobují, že vlevo je varikokéla většinou více rozvinutá.

Bolest při varikokéle

Následky varikokély

Rozšíření žil varlete způsobuje zhoršení odtoku krve z varlat s mnoha důsledky. Dochází ke zvýšení teploty varlat, k vyšším tlaku v jejich žilním systému a k vyšším koncentracím metabolitů a odpadních látek ve varlatech. Tyto negativní vlivy mohou vést ve svém důsledku k tlakovým bolestem v oblasti varlat, typicky se projevujím po zátěži. Dále dochází k poruše tvorby spermií, jak ke snížení jejich počtu, tak ke zhoršení jejich kvality včetně chyb v genetické informaci spermií. Dlouhotrvající působení varikokély může vést ke snížení hladiny mužských sexuálních hormonů a k atrofii (zmenšení) varlete.
Možnosti řešení varikokély jsou popsány zde.
Odpovědi na časté dotazy ohledně varikokély naleznete zde.

Mikrochirurgická operace varikokély

Maximálně bezpečný a spolehlivý zákrok

Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.