Varikokéla, její řešení, komplikace a další časté dotazy

Pokud nenajdete odpověď na vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat, rádi odpovíme na všechny dotazy.

 • Co je varikokéla?

  Varikokéla je rozšíření žilní pleteně jdoucí od varlete.
  Varikokéla na levém varleti

  Co to znamená varikokéla?

  „Varicocélé“ latinsky "varix" je městka – křečová žíla, řecky "kélé" znamená výhřez, kýla. Jedná se tedy o zbytnění žilní pleteně v tomto případě varlete.

  Může být oboustranná varikokéla?

  Ano, varikokéla je jednak způsobena vrozenou nižší kvalitou žilní stěny, která je stejná na obou stranách a dále tlakovými poměry, které častěji bývají vyšší vlevo, což vede k časnějším a závažnějším projevům varikokéla na levé straně, ale nemusí to být pravidlem. Tedy varikokéla bývá více pokročilá vlevo, ale může být i oboustranná, nebo pravostranná.

  Jak bolí varikokéla po operaci?

  Při operaci mikrochirurgickou technikou pod tříslem může být první dva dny pociťováno takání v oblasti rána a mírný tlak ve varleti. Většina pacientů po operaci neužívá léky na bolest. Pomáhá chlazení operované oblasti. Pooperační doporučení jsou uvedena zde.

  Jaké má varikokéla příznaky?

  Příznakem je rozšíření šourku v oblasti nad varletem, zejména při zvýšení nitrobřišního tlaku, ponámahové bolesti nebo tupý tlak od varlete do třísla, zhoršení kvality spermiogramu a snížení hladiny mužských sexuální hormonů, popřípadě zmenšení varlete. Tyto příznaky nemusí být vyjádřeny všechny, záleží na stupni závažnosti a délce trvání varikokély.

  Existují nějaké léky na řešení varikokély?

  Bohužel neexistují žádné léky, prášky nebo tablety, kterými by se dala varikokéla vyřešit. Je možné nasadit venofarmaka a vazoprotektiva, která mohou ulevit od bolesti, ale varikokélu, ani její důsledky nevyřeší.

  Co znamená varikokéla 1. stupně?

  Podle klasifikace dle Hudsona se jedná o varikokélu zjistitelnou pohmatovým vyšetření pouze při zvýšení nitrobřišního taku, ale neprokazatelnou v klidu.

  Co znamená varikokéla 2. stupně?

  Podle klasifikace dle Hudsona se jedná o varikokélu zjistitelnou pohmatovým vyšetřením v klidu, ale neprokazatelnou zrakem.

  Co znamená varikokéla 3. stupně?

  Podle klasifikace dle Hudsona se jedná o varikokélu, která je zjistitelná pohmatovým vyšetřením v klidu a viditelná zrakem.

  Jaké jsou možnosti operace varikokély?

  Operace varikokély může být jak otevřená, laparoskopická, embolizací či mikrochirurgická. Více informací se dozvíte zde.

  Kdo operaci varikokély provádí?

  Mikrochirurgickým operacím varikokély se na naší klinice věnují Dr. Bittner a Dr. Zámečník. Bližší informace o nic naleznete zde.

 • V čem je jiná mikrochirurgická operace varikokély?

  Při mikrochirurgické operaci se využívá optické zvětšení operačního mikroskopu, které umožňuje detailní přehled o strukturách, které vedou v semenném provazci a které jsou velmi malé (arterie a lymfatické cévy). Využití mikrochirurgické metody snižuje riziko komplikací a návratu varikokély. Průběh mikrochirurgické operace je popsán zde.

  Můžete mi ukázat foto varikokély?

  Takto vypadá varikokéla viditelná přes stěnu šourku
  Varikokéla viditelná přes kůži

  Jsou křečové žíly na penisu varikokéla?

  Nejsou. Vinuté žíly v podkoží penisu zejména při erekci jsou normální a nejedná se o varikokélu.

  Jsou křečové žíly na varlatech a šourku varikokéla?

  Pokud se jedná o kožní cévy na šourku o varikokélu nejde. Ale při pokročilé varikokéle – rozšíření žil jdoucích semenným provazcem od varlete může dojít k tvorbě kožních křečových žil v oblasti šourku.

  Jaký má vztah varikokéla a plodnost?

  Varikokéla zhoršením žilního odtoku z varlat zvyšuje jejich teplotu, zvyšuje koncentraci metabolitů a míru oxidačního stresu se varlatech, to má za následek zhoršení kvality spermiogramu a zhoršení kvality genetické informace spermií. To v důsledku vede ke snížení šance na početní a k neplodnosti.

  Jaká je ideální léčba varikokély?

  Taková, která je šetrná a přináší minimální riziko komplikací a návratu varikokély. Porovnání jednotlivých operačních přístupů naleznete zde.

  Může být oboustranná varikokéla?

  Ano, často bývají varikokélou postiženy obě strany.

  Co varikokéla a běh?

  Varikokéla se může při běhu projevovat tlakem nebo bolestí jsoucím do varlete. To není důvod s během přestat, ale spíše řešit varikokélu.

  Je možná varikokéla pravého varlete?

  Ano, u některých pacientů je varikokéla výraznější na pravé straně.

  Jaké jsou komplikace chirurgického řešení varikokély?

  Záleží na způsobu operace. Při řešení varikokély může dojít k přerušení tepen jdoucích k varleti k přerušení lymfatických cév, případně ke krvácení a zánětu v místě operační rány či vpichu, při nitrobřišní operaci může dojít k poranění břišních orgánů. Jednotlivý rizika pro různé typy operací jsou uvedena zde.

  Je nutná při operaci varikokély hospitalizace?

  Mikrochirurgické operace varikokély provádíme bez nutnosti hospitalizace. Cca 5 hodin po probuzení z anestezie je možné s doprovodem dospělé osoby opustit kliniku.

Mikrochirurgická operace varikokély

Maximálně bezpečný a spolehlivý zákrok

Cookies používáme ke zlepšení fungování našeho webu. Pokračováním prohlížení souhlasíte s jejich používáním.